Kryptoslovník

Pojmy ze světa kryptoměn.

  • AIRDROP – token (mince) dané měny zdarma, nebo za zvýhodněných podmínek. Dalo by se říct „marketing“ ve světě kryptoměn. Denně vznikají nové projekty (ICO), které je potřeba propagovat, aby se dostaly do podvědomí případných investorů. Projekt místo drahé reklamy nabídne své mince zdarma a investoři na takové výzvy slyší a rychle se rozšíří. Akce jsou různé. Například, když budete v předem určenou dobu vlastnit mince jedné měny, dostanete v poměru mince jiné (propagované) měny.
  • ALTCOIN – v kryptosvětě jednoduše řečeno: Bitcoin a ti ostatní 🙂 Bitcoin byla první zavedená kryptoměna a až následně začaly vznikat další měny. Ostatním měnám se říká ALTCOINy, tedy alternativní měny.
  • ICO – Initial Coin Offering – jedná se o startup nového projektu. První představení projektu ještě před tím, než vydá svoji kryptoměnu. Startup zpravidla představí svůj RoadMap, svůj cíl a tým lidí, kteří za projektem stojí. Snaží se získat finanční prostředky na rozvoj tím, že předprodává budoucí měnu. Budoucí mince stojí obvykle zlomek toho, než budou stát po zavedení mince na burzu. Pokud startup uspěje, investoři své investice mnohonásobně zhodnotí. Je to ale chůze po tenkém ledě a riziková investice. Projekt se nemusí prosadit, nebo se může jednat o podvod.
  • FIAT (Fiat money) – se označují klasické, státem regulované měny, které běžně používáme. Tedy Kč (CZK), EUR, USD apod.
  • FOMO – Zkratka FOMO znamená v angličtine „Fear of missing out“, ve volném překladu něco jako „strach z nevyužité příležitosti“. V kryptosvětě zažívají FOMO zejména začínající tradeři, kteří sledují růst některé měny, do které neinvestovali a bojí se, že přijdou o svoji příležitost. Naskočí do rozjetého vlaku v době růstu, kdy je vyšší riziko, že se růst zpomalí, nebo hodnota začne klesat. Doporučuje se kupovat v době klesání za nižší cenu.
  • MEW (MyEtherWallet) – Zkrácené označení pro online pěněženku MyEtherWallet, která je určena pro bezpečný přístup k měně Ethereum a jejich tokeny ERC20.