Bitcoin na poloviční hodnotě. Nová příležitost?

Určitě Vám nemohlo uniknout, že Bitcoin a kryptoměny obecně zažívají obrovský propad. Mnoho zdrojů uvádí, že je konec kryptoměn a bublina začíná splaskávat. Opravdu je to tak? Spíš bych to viděl jako příležitost nasednout na rozjetý rychlík. Hodně lidí za vším vidí jen zisk/ztrátu peněz, ale už opomíjejí technologie. Pojďmě si projít aktuální stav, zda má smysl se kryptoměnami zabývat.

Nejprve, proč takový propad? Díky několika událostem. Během dne 17.12.2017 Bitcoin atakoval hranici 20 000 USD / 1 BTC (dle kurzu cca 400 000 Kč) a následně o měsíc později spadla hodnota 1 BTC na 9 511 USD (cca 195 000 Kč). Hlavní důvody byly:

 • Jižní Korea vydala zprávu, že plánuje zakázat obchodování s kryptoměnami a snaží se najít způsoby jak zdanit tento trh. Je to logické. Banky a národní instituce se bojí, protože nikdo pořádně neví kolik kdo má uloženo v kryptoměnách a ztrácí přehled. Okamžitě po vydání těchto zpráv začal Bitcoin a drtivá většina Altcoinů ztrácet na hodnotě. Zatím zůstalo jen u plánů a burzy nejsou jen v Koreji.
 • Pár dní nato vyšla zpráva, že se Čína snaží zastavit těžbu (tzv. minování) Bitcoinů. Vzhledem k tomu, že se v Číně vytěží cca 2/3 všech Bitcoinů a dalších Altcoinů, bude zajímavé sledovat, kam se těžba začne přesouvat. I když je spotřeba elektřiny těžbou Bitcoinů obrovská, jen tak nepřestane. Pokud ji v Číně zakážou, bude se minovat jinde.
 • Čína slaví nový rok 🙂 Je všeobecně znáno, že kryptoscéna se odehrává zejména v asijských zemích. Čínský nový rok začíná vždy na přelomu ledna a února. Letos tento den vychází na pátek 16. února. Tento den je pro Čínu něco jako u nás štědrý večer a lidé utrácí obrovské peníze za dárky, cestují. Vybírají peníze i z kryptoměn a nastává úbytek tržní kapitalizace a hodnota měn dočasně padá.
 • A k tomu se ještě připojilo Německo a Francie, že v červnu 2018 představí návrh na regulaci kryptoměn. No uvidíme…
 • Hackerské útoky. Poslední úspěšný útok se povedl koncem ledna 2018 na japonskou burzu Coincheck. Nicméně burza slíbila, že ukradené mince vrátí z vlastní kapsy.

Má tedy smysl se kryptoměnami zabývat? Rozhodně má. Technologie, které za kryptoměnami stojí změní způsob vnímání virtuálního světa. Věřte, že kryptoměny ještě neukázali vše co umí a je jen na Vás, jestli u toho budete. Spousta signálů naznačuje, že mnoho z nich má obrovský potenciál. A tento potenciál právě určují technologie, pro které byly stvořeny. Pokud se daná technologie uchytí v běžném životě, má vyhráno a držitelé coinů (mincí dané měny) také. Např. kryptoměna IOTA se chce prosadit na poli „Internetu věcí“. RIPPLE se zase snaží prosadit přímo v bankovnictví. Nahradit současný systém a umožnit mezinárodní transakce mezi kteroukoli měnou a to do několika sekund. Měna Cardano chce zase vytvořit platformu, kterou budou využívat jak korporace, tak jednotliví uživatelé. A můžu menovat další…

Které kryptoměny mají budoucnost?

V letošním roce vyskočí zavedené kryptoměny (BTC, ETH, LTC), ale dlouhodobě vidím budoucnost v měnách, které:

 • se nemusí těžit
 • jsou postavené na principu proof-of-stake
 • mají omezený počet mincí
 • mají jasný roadmap (předem daný plán vývoje, který plní a pevný tým, který za kryptoměnou stojí)
 • používání dané měny musí být jednoduché. Používat kryptoměnu musí zvládnout i obyčejný člověk „neajťák“ (samozřejmě dle charakteru měny). Jsou i takové kryptoměny, kde je potřeba stáhnout zdrojové kódy, zkomplilovat třeba pod operačním systémem Linux, a pak si teprve slavnostně spustit peněženku 🙂
Vývoj Bitcoinu za rok 2017 do 25. ledna 2018
Vývoj Bitcoinu za rok 2017 do 25. ledna 2018

I když je propad Bitcoinu obrovský, není to takový propad jak se zdá. V minulosti jsme už takové propady zažili a vždycky se „vyhoupl“ a svoji hodnotu ještě znásobil. Nepochybuji, že tento trend nebude pokračovat. Nevidíme do budoucnosti, ale různé signály tomu nasvědčují. Předpokládá se, že Bitcoin se bude v roce 2018 pohybovat mezi 25 000 – 60 000 USD. Růst se čeká od poloviny února. Tak uvidíme. Ještě musím podotknout, že předpoklady Bitcoinu jsou založeny např. na tom, že:

 • Bitcoin čeká připravovaná aktualizace Lighting Network (LN). LN umožní Bitcoinu implementovat rychlé a levné transakce. Vysoké poplatky a zdlouhavé potvrzování transakcí jsou hlavním problémem Bitcoinu.
 • S Bitcoinem se počítá. Neustále přibývají eshopy, které umožňují platbu Bitcoinem. U nás je např. nejznámější Alza.cz.
 • Kryptoměny se začínají obchodovat i na běžných burzách.

Pokud jste dočetli až sem, vypadá to, že o kryptoměnách uvažujete a chcete vědět víc. Pokud to chcete s kryptoměnami myslet vážně, je ideální čas nakupovat. Ceny jsou opravdu nízko. V následujících článcích Vás naučím jak kryptoměny koupit, jak a kde je dlouhodobě uchovávat, jak s nimi obchodovat, jak vydělat na výkyvech hodnoty mincí, kde získávat aktuální informace, jak minovat a další. Je toho opravdu mnoho. Pro začátek se můžete zaregistrovat na burze Binance (registrace ZDE, návod na registraci ZDE). Od této burzy budeme začínat. Hlavně z důvodu, že má velmi nízké poplatky za transakce a umožňuje obchodovat s velkým množstvím kryptoměn. Nevyžaduje zasílání citlivých dokladů, registrace je zdarma a prostředí je pro začátečníky velmi jednoduché na pochopení. Navíc, v dnešních dnech, kdy jsou ceny na polovině, máte příležitost koupit kryptoměny „ve slevě“.

Nejedná se o investiční doporučení. Nejsem finanční poradce.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *